The Patrick Company\'s cost of common equity is 15%, its before-tax cost of debt
ID: 2676163 • Letter: T
Question
The Patrick Company's cost of common equity is 15%, its before-tax cost of debt is 11%, and its marginal tax rate is 40%. The stock sells at book value. Using the balance sheet below, calculate Patrick's WACC. Round your answer to two decimal places.Assets Liabilities And Equity
--------------------------------------------------------------------------------
Cash $???120
Accounts receivable 240
Inventories 360 Long-term debt $1,223
Plant and equipment, net 2,160 Common equity 1,657
Total assets $2,880 Total liabilities and equity $2880
%
Explanation / Answer
% Equity = 1,657/(1,657+1,223) = 57.5% % Debt = 1,223 / (1657+1223) = 42.5% WACC = %Equity * Cost of equity + %Debt * Pre-tax cost of debt * (1-tax rate) = 0.575 * 15 + 0.425 * 11 * (1-0.4) = 11.43%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.