Suppose that Luther Industries is considering divesting one of its product lines
ID: 2669761 • Letter: S
Question
Suppose that Luther Industries is considering divesting one of its product lines. The product line is expected to generate free cash flows of $2 million per year, growing at a rate of 3% per year. Luther has an equity cost of capital of 10%, a debt cost of capital of 7%, a marginal tax rate of 35%, and a debt-to-equity ratio of 2. If this product line is of average risk and Luther plans to maintain a constant debt-to-equity ratio, what after-tax amount must it receive for the product line in order for the divestiture to be profitable?Explanation / Answer
Value of Operations = [Free Cash Flows (1 + growth rate)] / (WACC - growth rate) We know WACC = Kd*(1-T)*Wd + Ks*Ws where Ws&Wd are weights of Equity & Debt, Kd & Ks are Before Tax cost of Debt & Cost of equity. We also have D/E = 2 or D=2*E Tax Rate T=35%, Ks=10%, Kd =7%. So Kd*(1-T) = 7%*(1-35%) = 4.55% We can also write WACC eqn as WACC = Kd*(1-T)*(D/(D+E)) + Ks*(E/(D+E)) ie WACC = 4.55%*(2E/3E) + 10%*(E/3E) ie WACC = 4.55%*(2/3) + 10%*(1/3) ie WACC = 6.37% SO Value of Operations = [Free Cash Flows (1 + growth rate)] / (WACC - growth rate) ie Value of Ops = 2000000*(1+3%)/(6.37%-3%) = $61,127,596 So An after-tax amount of $61,127,596 it must receive for the product line in order for the divestiture to be profitable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.