A manufacturing company is thinking of launching a new product. The company expe
ID: 2669654 • Letter: A
Question
A manufacturing company is thinking of launching a new product. The company expects to sell $950,000 of the new product in the first year and $1,500,000 each year thereafter. Direct costs including labor and materials will be 55% of sales. Indirect incremental costs are estimated at $80,000 a year. The project requires a new plant that will cost a total of $1,000,000, which will be a depreciated straight line over the next 5 years. The new line will also require an additional net investment in inventory and receivables in the amount of $200,000.
Assume there is no need for additional investment in building the land for the project. The firm's marginal tax rate is 35%, and its cost of capital is 10%.
To receive full credit on this assignment, please show all work, including formulae and calculations used to arrive at financial values.
Assignment Guidelines:
Your submitted assignment (125 points) must include the following:
Explanation / Answer
=========
amount needed -recovery in year3 = $447 375
cash flow= $ 456750
fraction = $447 375 /$ 456750 =0.98
pay back= 2.98 years
NPV= 1,075,689
==================
NPV--POSITIVE ,HENCE , PROJECT SHOULD BE ACPETED
AND AS THE pay back= 2.98 years IS LESS THAN 3 YEARS
================
INCREASE IN COST -INCREASES THE pay back PERIOD
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.