Demand for Product Probability of Demand Occuring Rate of return if demand occur
ID: 2668678 • Letter: D
Question
Demand for Product Probability of Demand Occuring Rate of returnif demand occurs
Weak 0.2 -20%
Below Average 0.2 -14%
Average 0.3 18%
Above Average 0.1 32
Strong 0.2 71
a. Calculate the stock's expected return. Round your answer to two decimal places.
_________________________%
b. Calculate the standard deviation. Round your answer to two decimal places.
_________________________ %
c. Calculate the coefficient of variation. Round your answer to two decimal places.
__________________________%
*please show how to derive answer, thanks!
Explanation / Answer
a. expected return = E(X)=0.2*(-0.2)+0.2*(-0.14)+0.3*0.18+0.1*0.32+0.2*0.71=0.16 (16%)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
b. E(X^2)=0.2*(-0.2)^2+0.2*(-0.14)^2+0.3*0.18^2+0.1*0.32^2+0.2*0.71^2= 0.1327
Var(X)= E(X^2)- [E(X)]^2
= 0.1327-0.16^2
= 0.1071
So standard deviation =var= 0.1071= 0.3272614 (32.73%)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c.coefficient of variation = s/E(X) = 0.3272614/0.16=2.045384
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.