The following table gives Foust Company\'s earnings per share for the last 10 ye
ID: 2668650 • Letter: T
Question
The following table gives Foust Company's earnings per share for the last 10 years. The common stock, 7.8 million shares outstanding, is now (1/1/09) selling for $65.00 per share. The expected dividend at the end of the current year (12/21/09) is 55% of the 2008 EPS. Because investors expect past trends to continue, g may be based in the historical earnings growth rate (Note that 9 years of growth are reflected in the 10 years of data.)Year EPS Year EPS
1999 $ 3.90 2004 $ 5.73
2000 4.21 2005 6.19
2001 4.55 2006 6.68
2002 4.91 2007 7.22
2003 5.31 2008 7.80
The current interest rate on new debt is 9%, Foust's marginal tax rate is 40%; and its capital structure, considered to be optimal, is as follows:
Debt 104000000
Common equity 156000000
Total liabilities and equity 260000000
a. Calculate Foust's after-tax cost of debt and common equity. Calculate the cost of equity as rs=D1/P0+ g.
b. Find Foust's WACC.
Explanation / Answer
a. Current year Dividend is 55% of the 2008 EPS. Current year Dividend = 0.55*7.80 = $4.29 Growth rate = (P1 - P0)/P0 = (4.21 - 3.90)/3.90 = 8%. (Note: Here the P1 is 2000 EPS and P0 is 1999 EPS) Calculation of cost of debt: Cost of debt after tax = Cost of debt*(1-Taxes) = 9%* (1-0.4) = 9%*0.6 = 5.4%. Therefore the cost of debt after taxed is 5.4%. Calculation of cost of equity: Cost of equity rs = Dividend/Current market price of the share + Growth rate = $4.29/$65 + 8% = 0.066 + 0.08 =0.146 or (14.6%) Therefore the cost of equity is 14.6%. b. Calculation of WACC: Value of the firm is = 260,000,000 Value of debt is = 104,000,000 Value of equity is = 156,000,000 % of debt is = Value of debt/Value of the firm = 104,000,000/260,000,000 = 0.4 % of debt is = Value of equity/Value of the firm = 156,000,000/260,000,000 = 0.6 WACC = Cost of debt after taxes* % of debt + Cost of equity*% of equity = 5.4% * 0.4 + 14.6%*0.6 = 2.16% + 8.76% = 10.92%. Therefore the WACC is 10.92% Value of the firm is = 260,000,000 Value of debt is = 104,000,000 Value of equity is = 156,000,000 % of debt is = Value of debt/Value of the firm = 104,000,000/260,000,000 = 0.4 % of debt is = Value of equity/Value of the firm = 156,000,000/260,000,000 = 0.6 WACC = Cost of debt after taxes* % of debt + Cost of equity*% of equity = 5.4% * 0.4 + 14.6%*0.6 = 2.16% + 8.76% = 10.92%. Therefore the WACC is 10.92%Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.