Domenico Raoelli Corporation (DRC) is considering a project where they would ope
ID: 2668064 • Letter: D
Question
Domenico Raoelli Corporation (DRC) is considering a project where they would open a new facility in Seattle, Washington. The DRC’s Project Manager, Mrs. Laura Paoli, has assembled the following information regarding the proposed project:• It would cost $500,000 today (at t = 0) to construct the new facility. The cost of the facility will be depreciated on a straight-line basis over five years.
• If DRC opens the facility, it will need to increase its inventory by $100,000 at t = 0. $70,000 of this inventory will be financed with accounts payable.
• The Project Manager has estimated that the project will generate the following amount of revenue over the next three years:
Year 1 Revenue = $1.0 million
Year 2 Revenue = $1.2 million
Year 3 Revenue = $1.5 million
• Operating costs excluding depreciation equal 70% of revenue.
• DRC plans to abandon the facility after three years. At t = 3, the project’s estimated salvage value will be $200,000. At t = 3, DRC will also recover the net operating working capital investment that it made at t = 0.
• The project’s cost of capital is 14%.
• The DRC’s tax rate is 40%.
What is the project’s net present value (NPV)?
Explanation / Answer
Calculation of Cash flows: Revenue Operating costs(OC) Depreciation EBIT = Revenue - OC Taxes 40% Net income Cash flows= Dep + Net income 1 $1,000,000 $700,000 $100,000 $300,000 $120,000.0 $180,000.0 $280,000.0 2 $1,200,000 $840,000 $100,000 $360,000 $144,000.0 $216,000.0 $316,000.0 3 $1,500,000 $1,050,000 $100,000 $450,000 $180,000.0 $270,000.0 $370,000.0 At the end of the third year the project estimanted salvage value is $200,000. This is an flow for the third year. Year Cash flows 1 $280,000 2 $316,000 3 $370,000 + 200,000 = $570,000 Therefor the at 14% cost of capital the NPV calculation is as follows. By using excel spread sheet we can calculate the NPV. Inset NPV in formula bar and take the values as Rate = 14% Value 1 = 280,000 Value 2 = 316,000 Value 3 = 570,000 By enter we can get the value as $783,499.54 NPV = $783,499.54 - Initial cost. Calculation of initial cost: = Cost + Inventory cost = $500,000 + ($100,000 - 70,000) = $530,000 Therefore NPV = $783,499.54 - $530,000 = $253,499.54 = Cost + Inventory cost = $500,000 + ($100,000 - 70,000) = $530,000 Therefore NPV = $783,499.54 - $530,000 = $253,499.54 Revenue Operating costs(OC) Depreciation EBIT = Revenue - OC Taxes 40% Net income Cash flows= Dep + Net income 1 $1,000,000 $700,000 $100,000 $300,000 $120,000.0 $180,000.0 $280,000.0 2 $1,200,000 $840,000 $100,000 $360,000 $144,000.0 $216,000.0 $316,000.0 3 $1,500,000 $1,050,000 $100,000 $450,000 $180,000.0 $270,000.0 $370,000.0Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.