Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. Petco makes 2 products, dog collars and cat collars. Each passes through the

ID: 2667941 • Letter: 2

Question

2. Petco makes 2 products, dog collars and cat collars. Each passes through the cutting machine, which is the binding constraint. Dog collars take 6 minutes on the cutting machine and have a contribution margin per unit of $10. Cat collars take 4 minutes on the cutting machine and have a contribution margin per unit of $8.
Assume that there are 2,000 hours available on the cutting machine and that the demand for each product is 15,000 units. If one more hour of machine time could be obtained, how much would profits increase? (Points : 2)
$10
$8
$120
$100

Explanation / Answer

Dog collars: Time to produce 1 unit         = 6 minutes Contribution margin per unit = $10 Units produced in 1 hour     = 10 units Contribution margin per 1 hour = $10 x 10 units                                            = $100. Cat collars: Time to produce 1 unit         = 4 minutes Contribution margin per unit = $8 Units produced in 1 hour     = 15 units Contribution margin per 1 hour = $8 x 15 units                                            = $120. So it is preferable to produce the Cat collar products during the extra hour as it giving the maximium increase in the profit. So increase in profit = $120. Time to produce 1 unit         = 6 minutes Contribution margin per unit = $10 Units produced in 1 hour     = 10 units Contribution margin per 1 hour = $10 x 10 units                                            = $100. Cat collars: Time to produce 1 unit         = 4 minutes Contribution margin per unit = $8 Units produced in 1 hour     = 15 units Contribution margin per 1 hour = $8 x 15 units                                            = $120. So it is preferable to produce the Cat collar products during the extra hour as it giving the maximium increase in the profit. So increase in profit = $120. Time to produce 1 unit         = 4 minutes Contribution margin per unit = $8 Units produced in 1 hour     = 15 units Contribution margin per 1 hour = $8 x 15 units                                            = $120. So it is preferable to produce the Cat collar products during the extra hour as it giving the maximium increase in the profit. So increase in profit = $120.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote