Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Based on the corporate valuation model, Hunsader\'s value of operations is $300

ID: 2665749 • Letter: B

Question

Based on the corporate valuation model, Hunsader's value of operations is $300 million. The balance sheet shows $20 million of short-term investments that are unrelated to operations, $50 million of accounts payable, $90 million of notes payable, $30 million of long-term debt, $40 million of preferred stock, and $100 million of common equity. The company has 10 million shares of stock outstanding. What is the best estimate of the stock's price per share?
a. $13.72
b. $14.44
c. $15.20
d. $16.00
e. $16.80

Please provide the work for the answer.

Explanation / Answer

First of all, add the total market value of the company is: $300 + $20 = $320 million. And, find the market value of equity = $320 - ($90 + $30 + $40) = $160 million. hence price/share = $160 / 10 = $16 D answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote