The Hartnett Corporation manufactures baseball bats with Sammy Sosa’s autograph
ID: 2664620 • Letter: T
Question
The Hartnett Corporation manufactures baseball bats with Sammy Sosa’s autographstamped on them. Each bat sells for $13 and has a variable cost of $8.
There is $20,000 in fixed costs involved in the production process.
a. Compute the break-even point in units.
Selling price per item= $ 13
Variable cost per bat= $ 8
Contribution margin= 5
Fixed cost…………= 20,000
Breakeven Units=20,000/5= 4,000
b. Find the sales (in units) needed to earn a profit of $15,000
(how do you find the sales in units to earn profits of 15,000?)
Do you increase the selling price or decrease the VC?
Explanation / Answer
8x+20000=13x
20000=5x
x=4000 bats
__________________
8x+20000+15000=13x
35000=5x
x=7000 bats
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.