Bailey Corporation\'s financial statements (dollars and shares are in millions)
ID: 2664257 • Letter: B
Question
Bailey Corporation's financial statements (dollars and shares are in millions) are provided here.
Balance Sheets as of December 31
2008 2007
Assets
Cash and equivalents $ 13,000 $ 11,000
Accounts receivable 25,000 20,000
Inventories 20,605 17,000
Total current assets $ 58,605 $ 48,000
Net plant and equipment 53,000 48,000
Total assets $111,605 $96,000
Liabilities and Equity
Accounts payable $ 10,500 $ 8,000
Notes payable 6,300 5,150
Accruals 7,800 5,000
Total current liabilities $ 24,600 $ 18,150
Long-term bonds 15,000 15,000
Total debt $ 39,600 $ 33,150
Common stock (5,000 shares) 50,000 50,000
Retained earnings 22,005 12,850
Common equity $ 72,005 $ 62,850
Total assets $111,605 $96,000
Income Statement for Year Ending December 31, 2008
Sales $215,000
Operating costs excluding depreciation and amortization 170,000
EBITDA $ 45,000
Depreciation & amortization 3,000
EBIT $ 42,000
Interest 2,100
EBT $ 39,900
Taxes (40%) 15,960
Net income $ 23,940
Dividends paid 14,785
a.What was net working capital for 2007 and 2008?
2007 $
2008 $
b.What was Bailey's 2008 free cash flow?
$
c.Construct Bailey's 2008 statement of stockholders' equity.
Common Stock Retained
Earnings Total Stockholders'
Equity
Shares Amount
Balances, 12/31/07 $ $ $
2008 Net Income
Cash Dividends
Addition (Subtraction) to retained earnings
Balances, 12/31/08
Explanation / Answer
a. working capital = Total Current assets - Total current liabilities In 2008working capital = $ 58,605 -$ 24,600 = $34,005 In 2007 working capital =$ 48,000 - $ 18,150 = $29,850 b.In 2008 Free cash flow = EBIAT + deprecition - CAPEX - Increase NWC EBIAT = EBIT(1 - Tax rate) EBIAT= $42,000 (1-0.40) = $25200 CAPEX = assets at the end - assets in the beginning + depreciation CAPEX = $53,00 - $48,000 +$3000 = $2000 Increase in NWC= $34,005 - $29,850 = $4,155 Free cash flow = $25200 + $3000 - $2,000 - 4,155 = $22,045 c.Statement of shareholders' equity as on 2008 Common equity at the beginning of the year = $62,850 Add: Net Income 2008 = $23,940 Less: Cash Dividends = $14,785 Common equity at end of the year = $72005
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.