Suppose IBM is considering whether to undertake a project that has similar risk
ID: 2662745 • Letter: S
Question
Suppose IBM is considering whether to undertake a project that has similar risk characteristics to the overall firm. The equity beta of IBM is 1.32, the risk free rate is 10%, and the return on market portfolio is 25%. Suppose too that the company’s total assets are $100 million, with debt at $40 million and value of its stock $60 million. Its debt is known to be risk free. Assume no taxes.The rate of return the company will choose to evaluate the project is
1. 29.8%.
2. 21.88%.
3. 19.28%.
4. 16%.
5. 24.22%.
Explanation / Answer
Risk-free Rate = 10%Return on Market Portfoli = 25%
Equity Beta = 1.32
Calculating Rate of Return (R E): RE = Rf + Beta (RM - Rf) RE = 10% + 1.32 (25% - 10%) RE = 0.10 + 1.32 * 0.15 RE = 0.10 + 0.198 RE = 0.298 (or) 29.8% Rate of Return (RE) = 29.8% Thus, the answer is option (1) 29.8%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.