Assumethat you have been hired as a consultant by CGT, a major producerof chemic
ID: 2661596 • Letter: A
Question
Assumethat you have been hired as a consultant by CGT, a major producerof chemicals and plastics, including plastic grocery bags,styrofoam cups, and fertilizers, to estimate the firm's weightedaverage cost of capital. The balance sheet and some otherinformation are provided below.
Assets
Currentassets
$38,000,000
Net plant,property, and equipment
$101,000,000
Totalassets
$139,000,000
Liabilities and Equity
Accountspayable
$10,000,000
Accruals
$9,000,000
Currentliabilities
$19,000,000
Long-termdebt (40,000 bonds, $1,000 par value)
$40,000,000
Totalliabilities
$59,000,000
Commonstock (10,000,000 shares)
$30,000,000
Retainedearnings
$50,000,000
Totalshareholders' equity
$80,000,000
Totalliabilities and shareholders' equity
$139,000,000
13.60%
15.64%
16.73%
11.56%
10.20%
Currentassets
$38,000,000
Net plant,property, and equipment
$101,000,000
Totalassets
$139,000,000
Explanation / Answer
Calculating Cost of Equity(RE): Based on the CAPM,Cost of Equity (RE) = Rf +ß (RM - Rf) Beta of the Stock (ß) =1.35 Risk-free rate on 20years Treasry bond (Rf) = 5.50% Required Return on theStock Market (RM) = 11.50% Cost of Equity(RE) = 5.50% + 1.35 (11.50% -5.50%) = 0.055 + 1.35 (0.06) = 0.136 (or) 13.60% Cost of Equity(RE) = 13.60% Calculating Cost of Equity(RE): Based on the CAPM,Cost of Equity (RE) = Rf +ß (RM - Rf) Beta of the Stock (ß) =1.35 Risk-free rate on 20years Treasry bond (Rf) = 5.50% Required Return on theStock Market (RM) = 11.50% Cost of Equity(RE) = 5.50% + 1.35 (11.50% -5.50%) = 0.055 + 1.35 (0.06) = 0.136 (or) 13.60% Cost of Equity(RE) = 13.60%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.