You are planning to save for retirement over the next 30 years. To do this, you
ID: 2660827 • Letter: Y
Question
You are planning to save for retirement over the next 30 years. To do this, you will invest $780 a month in a stock account and $380 a month in a bond account. The return of the stock account is expected to be 9.8 percent, and the bond account will pay 5.8 percent. When you retire, you will combine your money into an account with a 6.8 percent return.
How much can you withdraw each month from your account assuming a 25-year withdrawal period? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Future value of stock account = 780 * ((1+9.8%/12)^(30*12) - 1)/ (9.8%/12) = $1,689,703
Future value of bond account = 380 * ((1+5.8%/12)^(30*12) - 1)/ (5.8%/12) = $367,435
Total future value = $1,689,703 + $367,435 = $2,057,138
Let monthly withdrawal be $X.
So X*(1-1/(1+6.8%/12)^(25*12)) / (6.8%/12) = $2,057,138
i.e. X*144.077 = $2,057,138
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.