December 31, 2010 (in Thousands of Dollars) Assets Cash $ 3,810 Marketable secur
ID: 2659861 • Letter: D
Question
December 31, 2010 (in Thousands of Dollars)
Assets
Cash $ 3,810
Marketable securities 2,700
Accounts receivable 27,480
Inventories 41,295
Plant and equipment $64,650
Less Accumulated depreciation 17,100
Net plant and equipment 47,550
Total assets $122,835
Liabilities and Stockholders
Explanation / Answer
a. Current Assets = Cash + Marketable Securities
+ Accounts Receivable + Inventories
= $3,810 + $2,700 + $27,480+ $41,295 = $75,285,000.
b. Working Capital Investment = Current Assets - Current Liabilities
= Current Assets - (Accounts
Payable + Current Portion of LTD
+ Accrued Wages + Accrued Taxes
+ Other Current Liabilities)
= $75,285 - ($14,582 + $3,000
+ $1,200 + $3,600 + $2,200) = $50,703,000.
c. Current Ratio = Current Assets/Current Liabilities
= ($3,810 + $2,700 + $27,480 + $41,295)/($14,582
+$3,000 + $1,200 + $3,600 + $2,200) = 3.06
d. Return on Stockholders
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.