Widgets R Us would like to offer a special product to its best customers. Howeve
ID: 2658523 • Letter: W
Question
Widgets R Us would like to offer a special product to its best customers. However, the firm wants to limit its maximum potential loss on this product to the firm's initial investment in the project. The fixed costs are estimated at $22,000, the depreciation expense is $13,000, and the contribution margin per unit is $13.50. What is the minimum number of units the firm should pre-sell to ensure its potential loss does not exceed the desired level? (That is the cash breakeven amount of units). Show all work
Explanation / Answer
Here we assume the Depreciation expenses are included in the Fixed Cost Now
Answer : - Cash BEP = (Fixed Cost - Non cash exps.) / contribution p.u
Now Deduct the non cash expenses from the fixed cost = 22000 - 13000 = 9000
Now Cash BEP = 9000 / 13.5 = 666.66 = 667 units
The minimum number of units the firm should pre-sell to ensure its potential loss does not exceed the desired level is 667 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.