A project is expected to create operating cash flows of $20,000 per year for thr
ID: 2657947 • Letter: A
Question
A project is expected to create operating cash flows of $20,000 per year for three years. The initial cost of the fixed assets is $50,000. These assets will be worthless at the end of the project. An additional $8,000 of net working capital will be required initially. The net working capital will be recovered at the end of the project. What is the project's net present value if the required rate of return is 6967 DO NOT USE DOLLAR SIGNS OR COMMAS IN YOUR ANSWER. ROUND ANSWER TO THE NEAREST DOLLAR. FOR NEGATIVE RESULTS, USE THE MINUS SIGN BEFORE THE NUMBER (e.g., -3000). Your Answer AnswerExplanation / Answer
Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
=20000/1.06+20000/1.06^2+20000/1.06^3+8000/1.06^3
=20000[1/1.06+1/1.06^2+1/1.06^3]+8000/1.06^3
=(20000*2.673011949)+(8000*0.839619283)
=$60177.19
Present value of outflows=$50000+$8000
=$58000
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$60177.19-$58000
=$2177(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.