Question 5 (6.5 Points) A company produces 30,000 units per month from Product X
ID: 2657712 • Letter: Q
Question
Question 5 (6.5 Points) A company produces 30,000 units per month from Product X. The details of cost elements for this product are as follows: Labor: 0.25 hours are needed to produce one unit with a cost of $40 per labor hour . Material: 0.50 kg is needed to produce one unit with a cost of S3 per kg. Factory overheads: 100% of the total direct cost. . Packaging cost and other charges: 20% of the total cost. a. Assuming that the company desired profit is 20% of the t total manufacturing cost (direct costs, indirect costs, packaging costs, and other costs), use the "bottom-up approach to Product X. estimate the total manufacturing cost per unit and the selling price per unit for (3 Points) b. The company has performed a market survey and found that the best competitor's selling price for Product X is $31.5 per unit. The company has also performed a value engineering study on this product and found that the factory overheads are high and should be reduced Assuming that other requirements, costs, and charges remain the same; recalculate what should the factory overheads (as a percentage of the total direct cost) in order to achieve the target price of $31.5 per unit. (3.5 Points)Explanation / Answer
Total no. of units produced per month = 30,000
Time invested to produce 30,000 units = 0.25*30,000 = 7500 hrs
Labor Cost per month = 40*7500 = $300,000
Material required to produce 30,000 units = 0.5*30000 = 15,000 kg
Material Cost per month = 3*15000 = $45000
So, Total direct cost = 300,000+45,000 = $345,000
Factory Overheads = 100% of (315,000) = $345,000
Direct cost + Overheads = $345,000 + $345,000 = $690,000
Packaging cost and other charges = 20% of 690,000 = $138,000
a) Total manufacturing cost = $690,000 + $138,000 = $828,000
In a month time frame
Total Manufacturing cost per unit = 828,000/30,000 = $27.6
Desired profit = 20% of $828,000 = $165,600
So, total Selling cost = 828,000 + 165,000 = $993,600
Selling Price per unit = 993,600/30,000 = $33.12
b) So now, selling price per unit = $31.5
Total selling Price for 30,000 units = 31.5*30000 = $945,000
Total direct cost = $345,000
Lets assume factory overheads = x
So, packaging cost and other charges = 20% of (345,000 + x) = 69,000 + 0.2x
So, total manufacturing cost = 345,000 + x + 69,000 + 0.2x = 414,000 + 1.2x
Company desired profit = 20% of manufacturing cost
Total Selling price - Total Manufacturing cost = 20% of maufacturing cost
945,000 - 414,000 - 1.2x = 0.2*(414,000 + 1.2x)
531,000 - 1.2x = 82,800 + 0.24x
448,200 = 1.44x;
So, x = 311,250
So, Factory overhead cost should be $311,250 if selling price per unit is $31.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.