A bond with a coupon rate of 5.88 percent and semiannual coupon payments matures
ID: 2657595 • Letter: A
Question
A bond with a coupon rate of 5.88 percent and semiannual coupon payments matures in 20 years. The YTM is 6.91 percent. What is the effective annual yield?
5.97%
5.88%
7.31%
6.91%
7.03%
An investment had a nominal return of 10.7 percent last year. The inflation rate was 2.4 percent. What was the real return on the investment?
9.01%
8.11%
10.43%
13.36%
7.50%
There are zero coupon bonds outstanding that have a YTM of 5.67 percent and mature in 24 years. The bonds have a par value of $10,000. If we assume semiannual compounding, what is the price of the bonds?
$2,526.45
$2,548.23
$2,613.57
$2,661.70
$2,509.03
Explanation / Answer
1. The YTM is 6.91% anually so semi anually it will be 3.455%
Effective annual yeild- (1+YTM/n)^n-1
= (1.03455)^2-1= 7.03%
2. (1+real rate)= (1+nominal rate)/1+inflation)
=real rate =1.107/1.024-1= 8.11%
3. Bond price= Preset value of bond
= 10000/(1+(0.0567/2))^48
=$2613.57
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.