Price to Maximize Sales Firm A plans to introduce a new smart phone, which has a
ID: 2657465 • Letter: P
Question
Price to Maximize Sales
Firm A plans to introduce a new smart phone, which has a potential market of 1 million customers. The marketing research conducted by the firm shows that 40% of the customers will buy it if the phone is priced at no more than $300, and the other 60% of the customers will only buy it if the phone is priced at no more than $250. (1) What is the maximum possible revenue for the new phone? (2) Outline a strategy for the firm to achieve its maximum revenue.
(Hint: Think about price discrimination.)
Explanation / Answer
Maximum Possible revenue = 40% revenue from $300 and 60% revenue from $250 = (1Million * 40% * $300) + (1 Million * 60% * $250)
= $120 Million + $150 Million = $270 Million
Hence the maximum possible revenu = $270 Million.
Since there is uncertainity in the market, the possible strategy is to price the phone using the expected price.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.