Suppose that an entrepreneur applies for a $500,000 loan to your bank to take a
ID: 2656509 • Letter: S
Question
Suppose that an entrepreneur applies for a $500,000 loan to your bank to take a one-year project costing $1 million as described below. The required rate of return on the debt capital is 10% per year, while cost of equity capital is 20% per year. The WACC for the project is 15%. There are no taxes. The entrepreneur will provide $500,000 of equity capital up front to take the project. The maximum interest rate you can charge is 20%. Assume that all other covenants are satisfied. Is this a good project from the entrepreneur’s perspective? Is this a good project from the bank’s perspective? Show all work. Good State (50%)? Bad state (50%) Firm value? $3 million? $300,000 At maturity Suppose that an entrepreneur applies for a $500,000 loan to your bank to take a one-year project costing $1 million as described below. The required rate of return on the debt capital is 10% per year, while cost of equity capital is 20% per year. The WACC for the project is 15%. There are no taxes. The entrepreneur will provide $500,000 of equity capital up front to take the project. The maximum interest rate you can charge is 20%. Assume that all other covenants are satisfied. Is this a good project from the entrepreneur’s perspective? Is this a good project from the bank’s perspective? Show all work. Good State (50%)? Bad state (50%) Firm value? $3 million? $300,000 At maturity Suppose that an entrepreneur applies for a $500,000 loan to your bank to take a one-year project costing $1 million as described below. The required rate of return on the debt capital is 10% per year, while cost of equity capital is 20% per year. The WACC for the project is 15%. There are no taxes. The entrepreneur will provide $500,000 of equity capital up front to take the project. The maximum interest rate you can charge is 20%. Assume that all other covenants are satisfied. Is this a good project from the entrepreneur’s perspective? Is this a good project from the bank’s perspective? Show all work. Good State (50%)? Bad state (50%) Firm value? $3 million? $300,000 At maturityExplanation / Answer
Cost of project = $1 million
Debt = $0.5 million @ 10%
Equity = $0.5 million @ 20%
WACC = 15%
Firm’s value after 1 year = 0.5*3 + 0.5*0.3 = 0.5*3.3 = 1.65
1 = 1.65 / (1 + r)
r = 1.65 / 1 - 1 = 0.65 = 65%
Return on asset or WACC = 65%
Even though bank charges 20%, the return on equity must be higher than 65%
Therefore, this is a good project with entrepreneur’s and financer’s perspective.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.