4) What would be the taxable gain (loss) on a property given the following infor
ID: 2656196 • Letter: 4
Question
4) What would be the taxable gain (loss) on a property given the following information?
Sales Price $5,500,000
Repairs and Maintenance 5,000
Brokers commission 5%
Depreciation 1,000,000
Utilities 3,500
Original purchase price 4,000,000
Cost of a new roof 350,000
If possible, please use a financial calculator and show me how to solve as I need to learn this concept for this class.
Explanation / Answer
Listing Down Costs:
Repairs & Maintenance = $5,000
Brokers Commission on Sales = 5%*5,500,000 = $ 275,000
Utilities = $ 3,500
Cost of New Roof = $ 350,000
Remaining Value of house = 4,000,000 - 1,000,000 = $3,000,000
Taxable Gain = Sales Price - All costs - Remaining Value of house = 5,500,000 - 275,000 - 350,000 - 5,000 - 3,500 - 3,000,000 = $2,181,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.