Nielson Motors has a share price of $25 today. If Nielson Motors is expected to
ID: 2656146 • Letter: N
Question
Nielson Motors has a share price of $25 today. If Nielson Motors is expected to pay a dividend of $0.75 this year, and its stock price is expected to grow to $26.75 at the end of the year, then Nielson's dividend yield and equity cost of capital are:
A) 3.0% and 7.0% respectively.
B) 3.0% and 10.0% respectively.
C) 4.0% and 6.0% respectively.
D) 4.0% and 10.0% respectively.
A) 3.0% and 7.0% respectively.
B) 3.0% and 10.0% respectively.
C) 4.0% and 6.0% respectively.
D) 4.0% and 10.0% respectively.
Explanation / Answer
Dividend yield = Dividend/Current stock price
= 0.75/25 = 3%
Equity cost of capital = (Stock price in year 1 - Stock price in year 0)/Stock price in year 0
= (26.75-25)/25 = 0.07 = 7%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.