You can purchase a T-bill that is 66 days from maturity for $18,965. The T-bill
ID: 2655962 • Letter: Y
Question
You can purchase a T-bill that is 66 days from maturity for $18,965. The T-bill has a face value of $19,000. a. Calculate the T-bill’s quoted yield. (Use 360 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161)) b. Calculate the T-bill’s bond equivalent yield. (Use 365 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161)) c. Calculate the T-bill’s EAR. (Use 365 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Explanation / Answer
Purchase price of T-Bill=$18965
Face Value of T-Bill=$19000
a) Quoted Yield ={(19000-18965)/18965}*100
0.184550487 or 0.185
Money Market Yield = 0.184550487*360/66
=1.00663902 or 1.007%
c) EAY={(1.0100663902)^4}-1
=4.087764453 or 4.088%p.a. compounded quarterly
b)Bond Equivalent Yield =[ {(1.0100663902)^2}-1]*2
=4.046822522 or 4.047% p.a. compounded half yearly
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.