Scenario analysis Huang Industries is considering a proposed project whose estim
ID: 2655132 • Letter: S
Question
Scenario analysis
Huang Industries is considering a proposed project whose estimated NPV is $12 million. This estimate assumes that economic conditions will be "average." However the CFO realizes that conditions could be better or worse, so she performed a scenario analysis and obtained these results:
Calculate the project's expected NPV, standard deviation, and coefficient of variation. Round your answers to two decimal places. Enter your answers for the project's expected NPV and standard deviation in millions. For example, an answer of $13,000,000 should be entered as 13.
Economic Scenario Probability of Outcome NPV Recession 0.05 - $46 million Below average 0.20 - $20 million Average 0.50 12 million Above average 0.20 24 million Boom 0.05 30 millionExplanation / Answer
Expected NPV = 0.05*-46 +0.20*-0.20+0.50*12+0.20*24+0.05*30 =6 million
NPV=[0.05(-46-6)2+0.2(-20-6)2+0.5(12-6)2+0.2(24-6)2+0.05(30-6)]=$1.15 million
C)CV=1.15/6 =0.19
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.