2. Wine and Roses, Inc. offers a 6.0 percent coupon bond with semiannual payment
ID: 2655071 • Letter: 2
Question
2.
Wine and Roses, Inc. offers a 6.0 percent coupon bond with semiannual payments and a yield to maturity of 6.91 percent. The bonds mature in 12 years. What is the market price of a $1,000 face value bond?
4. The Lo Sun Corporation offers a 6.0 percent bond with a current market price of $788.50. The yield to maturity is 8.40 percent. The face value is $1,000. Interest is paid semiannually. How many years is it until this bond matures?
5.
A bond that pays interest annually yields a rate of return of 6.75 percent. The inflation rate for the same period is 2 percent. What is the real rate of return on this bond?
2.00 percent
4.66 percent
8.75 percent
3.38 percent
1.05 percent
$1,410.62 $1,442.55 $926.59 $1,023.89 $1,484.04Explanation / Answer
2)
coupon rate per period = annual coupon rate/no of periods in a year = 6%/2 = 3%
Price of bond = C * [1-(1+r)^-n]/r + F/(1+r)^n
where
C = coupon amount per period = 3% * 1000 = 30
r = rate per period
n= number of periods
F= facevalue
=>
Price = 30 * [1-(1+(6.91%/2))^-24]/(6.91%/2) + 1000/(1+6.91%/2)^24
= $926.59
4)
similarly
788.50 = 30 * [1-(1+8.40%/2)^-n]/(8.40%/2) + 1000/(1+8.40%/2)^n
solving for n
n = 16.38 years
5)
(1+r) = (1+R) * (1+i)
where
r= nominal rate of return
R= real rate of return
i = inflation rate
=>
(1+R) = (1+6.75%)/(1+2%)
Real rate of return = 4.66%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.