Suppose that the S&P 500, with a beta of 1, has an expected return of 25% and T-
ID: 2654939 • Letter: S
Question
Suppose that the S&P 500, with a beta of 1, has an expected return of 25% and T-bills provide a risk-free return of 5%.
A. What would be the expected return and beta of portfolios constructed from these two assets with weights in the S&P 500 of the following
- 0
- 0.25
- 0.5 -
- 0.75
- 1
Find values for the expected return AND beta of the following numbers listed above.
Suppose that the S&P 500, with a beta of 1, has an expected return of 25% and T-bills provide a risk-free return of 5%.
A. What would be the expected return and beta of portfolios constructed from these two assets with weights in the S&P 500 of the following
- 0
- 0.25
- 0.5 -
- 0.75
- 1
Find values for the expected return AND beta of the following numbers listed above.
Explanation / Answer
1. S&P 500 = 0
Expected Return = 5%
Beta = 0
2. S&P 500 = 0.25
Expected Return = (25 x 0.25) + (5 x 0.75) = 10%
Beta = (1 x 0.25) = 0.25
3. S&P 500 = 0.25
Expected Return = (25 x 0.5) + (5 x 0.5) = 15%
Beta = (1 x 0.5) = 0.5
4. S&P 500 = 0.75
Expected Return = (25 x 0.75) + (5 x 0.25) = 20%
Beta = (1 x 0.75) = 0.75
5. S&P 500 = 1
Expected Return = 25%
Beta = 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.