2. The common stock for the bestsold corporation sells for $63, If a new issue i
ID: 2654792 • Letter: 2
Question
2. The common stock for the bestsold corporation sells for $63, If a new issue is sold the flotation costs are estimated to be 11%. The company pays 60% of its earnings in dividends and a $4.20 dividend was recently paid. Earnings per share 6 years ago were $5. Earnings are expected to grow at the same annual rate in the future as during the past 6 years. The firms marginal tax rate is 34%. Calculate the cost of (a) internal common equity and (b) external common equity. a. % to two decimal b. % to two decimal
Explanation / Answer
Current Earning per Share = Dividend per share/Payout ratio
Current Earning per Share = 4.2/60%
Current Earning per Share = $ 7
Growth Rate = (Current Earning per Share /Earnings per share 6 years ago)^(1/5) - 1
Growth Rate =(7/5)^(1/5) - 1
Growth Rate = 6.96%
(a) internal common equity
Internal common equity = Expected Dividend/Current Price + Growth Rate
Internal common equity = (4.20*(1+6.96%))/63 + 6.96%
Internal common equity = 14.09%
(b) external common equity
External common equity = Expected Dividend/(Current PriceLess Flotation Cost) + Growth Rate
External common equity = (4.20*(1+6.96%))/(63-11%*63) + 6.96%
External common equity = 14.97%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.