Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are considering investing in a new product line that has the following Pro F

ID: 2654636 • Letter: Y

Question

You are considering investing in a new product line that has the following Pro Forma Income Statement over the next five years.

Sales (100,000 units at $5.00/unit)

$500,000

Variable Costs ($4.00/unit)

400,000

Gross profit

$ 100,000

Fixed costs

25,000

Depreciation ($200,000 / 5)

40,000

EBIT

$ 35,000

Taxes (30%)

10,500

Net Income

$ 24,500

To start this project, you must invest $200,000 in the new equipment, which will be depreciated using the straightline method to a book value of 0 at the end of the five years. Additionally, you must invest $45,000 in new Working Capital at time-zero to fund the new inventory and accounts receivable. This investment in Working Capital is assumed to be recovered in full at project termination in five years from now. Finally, at project termination, you assume that you can sell the equipment for $10,000 (salvage value) in five years. The firm’s income tax rate is 30%. If the required rate of return is 15%, should you take the project? Also, what is the project’s IRR?

Sales (100,000 units at $5.00/unit)

$500,000

Variable Costs ($4.00/unit)

400,000

Gross profit

$ 100,000

Fixed costs

25,000

Depreciation ($200,000 / 5)

40,000

EBIT

$ 35,000

Taxes (30%)

10,500

Net Income

$ 24,500

Explanation / Answer

Terminal value = Post Tax salvage Value + Working capital realised back

Terminal value = 10000*(1-30%) + 45000

Terminal value = 52000

Annual Cash Flow = Net Income + Depreciation

Annual Cash Flow = 24500 + 40000

Annual Cash Flow = 64500

Initial Investment = 200000 + 45000

Initial Investment = 245000

NPV = -245000 + 64500*PVA(15%,5) + 52000*PV(15%,5)

NPV =  -245000 + 64500*3.352155 + 52000*0.497177

NPV = -2932.81

Decision : No, The project should not be taken as its NPV is negative

Using Excel Formula

Project’s IRR = irr(values)

Project’s IRR = irr({-245000,64500,64500,64500,64500,116500})

Project’s IRR = 14.53%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote