Appliance for Less is a local appliance store. It costs this store $22.37 per un
ID: 2654246 • Letter: A
Question
Appliance for Less is a local appliance store. It costs this store $22.37 per unit annually for storage, insurance, etc., to hold microwave in their inventory. Sales this year are anticipated to be 676 units. Each order costs $60. The company is using Economic Order Quantity model in placing the orders.
What is the average inventory held during the year including safety stock if the store insists on a 2 dayssafety stock (assume 365 days a year)?
(Round the answer to the whole number)
***Please provide the formula and show how to calculate the problem step by step.
Explanation / Answer
Formula to Calculate Economic Order Quantity = SQRT(2 × Quantity × Cost Per Order / Carrying Cost Per Order)
Quantity = 676 units, Cost Per Order = $60, Carrying Cost per Order = $22.37
EOQ = SQRT(2 × 676 × 60 / 22.37) = 61 Units
Per day demand = 676 / 365 = 2 Units
Average Inventory = 61 / 2 + 4 = 35 Units.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.