Bottoms Up Diaper Service is considering the purchase of a new industrial washer
ID: 2652949 • Letter: B
Question
Bottoms Up Diaper Service is considering the purchase of a new industrial washer. It can purchase the washer for $10,000 and sell its old washer for $6,000. The new washer will last for 5 years and save $2,500 a year in expenses. The opportunity cost of capital is 14%, and the firm’s tax rate is 35%. What is the equivalent annual cost of the washer, if the firm uses straight-line depreciation? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Bottoms Up Diaper Service is considering the purchase of a new industrial washer. It can purchase the washer for $10,000 and sell its old washer for $6,000. The new washer will last for 5 years and save $2,500 a year in expenses. The opportunity cost of capital is 14%, and the firm’s tax rate is 35%. What is the equivalent annual cost of the washer, if the firm uses straight-line depreciation? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Initial investment = 10,000 -6,000 = $ 4,000
Present value of net benefit = PVAF@14%,5years *net benefit
= 3.43308 *2325
= $ 7981.91
**net benefit = benefit (1-tax) + depreciation *tax
= 2500 (1-.35) + 2000*.35
=1625+700
= 2325
NPV =Present value - iNitial investment
= 7981.91 - 4000
= $ 3981.91
Equivalent annual cost =NPV /PVAF
= 3981.91 / 3.43308
= $1159.87 per year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.