Seattle Grace Hospital plans to invest in a new piece of CT imaging equipment. T
ID: 2652255 • Letter: S
Question
Seattle Grace Hospital plans to invest in a new piece of CT imaging equipment. The hospital estimates that it can bill $1,500 per scan. Preliminary market assessments indicate that demand will be fewer than 5,000 scans per year. The hospital has the choice between two different types of spiral CT that can fill its imaging needs. Each scanner has a capacity of 5,000 scans per year but involves a different mix of labor and capital. Scanner A would result in total fixed costs of $1 million per year and would yield a profit of $500,000 if the hospital produced and billed for 5,000 scans. Scanner B would result in total fixed costs of $800,000 per year and would yield a profit of $450,000 per year if the hospital produced and billed for 5,000 scans. At what number of scans are the scanners equally profitable?
3,200Explanation / Answer
Scanner "A" Scanner "B"
Fixed cost $10,00000 $800000
Profit $5000000 $400000
Per unit price $1500 $1500
Quantity Scannes 5000 5000
Computation of breakeven number of each scan
$500,000 = $5,000*(P-VC) $1,000,000 CM = $300 $450,000 = $5,000*(P-VC) $800,000 CM = $250
At what number of scans are the scanners equally profitable
$300 * x $1,000,000 = $250 * x$800,000 X = 4,000
Answer = 4000 scannes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.