Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Dozier Corporation is a fast-growing supplier of office products. Analysts proje

ID: 2652202 • Letter: D

Question

Dozier Corporation is a fast-growing supplier of office products. Analysts project the following free cash flows (FCFs) during the next 3 years, after which FCF is expected to grow at a constant 7% rate. Dozier's WACC is 13%.

NA

What is Dozier's terminal, or horizon, value? Round your answer to two decimal places.
(Hint: Find the value of all free cash flows beyond Year 3 discounted back to Year 3.)

What is the firm's value today? Round your answer to two decimal places.

Suppose Dozier has $33 million of debt and 24 million shares of stock outstanding. What is your estimate of the price per share? Round your answer to two decimal places.

Year 0 1 2 3 ....... ....... ....... ....... ....... ....... ....... ....... FCF ($ millions) ....... ....... ....... ....... ....... ....... ....... ......

NA

- 20 22 56

Explanation / Answer

What is Dozier's terminal, or horizon, value? Round your answer to two decimal places.
(Hint: Find the value of all free cash flows beyond Year 3 discounted back to Year 3.)

Dozier's terminal, or horizon, value = FCF 4/(WACC - growth rate)

Dozier's terminal, or horizon, value= 56*1.07/(13%-7%)

Dozier's terminal, or horizon, value = $ 998.67 Million

What is the firm's value today? Round your answer to two decimal places.

Firm's value today = FCF1/(1+wacc) + FCF2/(1+wacc)^2 + FCF3/(1+wacc)^3  +Dozier's terminal, or horizon, value/(1+wacc)^3

Firm's value today = -20/1.13 + 22/1.13^2 + 56/1.13^3 + 998.67/1.13^3

Firm's value today = $ 730.47 Million

Suppose Dozier has $33 million of debt and 24 million shares of stock outstanding. What is your estimate of the price per share? Round your answer to two decimal places.

Equity Value = Firm's value today - Debt

Equity Value = 730.47 - 33

Equity Value = $ 697.47 Million

Estimate of the price per share = Equity Value/No of stock outstanding

Estimate of the price per share = 697.47/24

Estimate of the price per share = $ 29.06

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote