An investment project has annual cash inflows of $3,400, $4,300, $5,500, and $4,
ID: 2652081 • Letter: A
Question
An investment project has annual cash inflows of $3,400, $4,300, $5,500, and $4,700, and a discount rate of 13 percent.
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $6,100? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $8,200? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $11,200? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
An investment project has annual cash inflows of $3,400, $4,300, $5,500, and $4,700, and a discount rate of 13 percent.
Explanation / Answer
PV of first cashflow = $3,400 / (1 + 13%)
= $3,008.85
PV of second cashflow = $4,300 / (1 + 13%)2
= $3,367.53
PV of third cashflow = $5,500 / (1 + 13%)3
= $3,811.78
PV of fourth cashflow = $4,700 / (1 + 13%)4
= $2,882.60
If the initial cost is $6,100, then
Discounted payback period = [1 + ($6,100 - $3,008.85) / $3,367.53] years
= 1.92 years
If the initial cost is $8,200, then
Discounted payback period = [2 + ($8,200 - $3,008.85 - $3,367.53) / $3,811.78] years
= 2.48 years
If the initial cost is $11,200, then
Discounted payback period = [3 + ($11,200 - $3,008.85 - $3,367.53 - $3,811.78) / $2,882.60] years
= 3.35 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.