4. (1pt) Phillips Equipment has 80,000 bonds outstanding that are selling at par
ID: 2651843 • Letter: 4
Question
4. (1pt) Phillips Equipment has 80,000 bonds outstanding that are selling at par. Bonds with similar characteristics are yielding 6.75 percent. The company also has 750,000 shares of 7 percent preferred stock and 2.5 million shares of common stock outstanding. The preferred stock sells for $53 a share. The common stock has a beta of 1.34 and sells for $42 a share. The U.S. Treasury bill is yielding 2.8 percent and the return on the market is 11.2 percent. The corporate tax rate is 38 percent. What is the firm's weighted average cost of capital? (10.40%)
Explanation / Answer
Re = 0.028 + 1.34 (0.112 - 0.028) = 0.14056 Rp = (0.07 × $100)/$65 = 0.10769 Debt: 80,000 x $1,000 = $80.00M Preferred: 750,000 x $65 = $48.75M Common: 2.5M x $42 = $105.00M Total = $233.75M WACC = ($105m/$233.75m) (0.14056) + ($48.75m/$233.75m) (0.10769) + ($80m/$233.75m) (0.075) (1 - 0.38) = 10.15 percent
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.