Stone Sour Corp. issued 20-year bonds 7 years ago at a coupon rate of 7.60 perce
ID: 2651489 • Letter: S
Question
Stone Sour Corp. issued 20-year bonds 7 years ago at a coupon rate of 7.60 percent. The bonds make semiannual payments. If these bonds currently sell for 106 percent of par value, what is the YTM? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Stone Sour Corp. issued 20-year bonds 7 years ago at a coupon rate of 7.60 percent. The bonds make semiannual payments. If these bonds currently sell for 106 percent of par value, what is the YTM? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Compute the YTM of the bond.
Current price of the bond = 106
Face value = 100
Coupon rate = 7.6% of 100 = $7.6
Approximate YTM = (Coupon rate+((100-106)/13)) / (100+106)/2
= (7.6+((-6/13)) / (206/2)
= (7.6-0.4615) / 103
= 7.13846 / 103
= 0.0693 or 6.93%
Therefore, YTM = 6.93%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.