Top Up is a levered firm with assets valued at $300,000, has $25,000 of debt iss
ID: 2651392 • Letter: T
Question
Top Up is a levered firm with assets valued at $300,000, has $25,000 of debt issued at 7% interest, and 2,000 shares of stock outstanding. Suppose that corporate profits are subject to a tax rate of 25%. Which of the following comes closest to the earnings before interest and tax (EBIT) of Top Up if its earnings per share (EPS) is $0.50?
$1,226
$1,753
$1,508
$3,083
$3,750
Bryant Industries is a firm with $850 million in assets and no debt financing. The shareholders of Bryant have convinced the management to take advantage of the tax deductibility of debt interest payments by issuing $100 million in new debt at 9% interest, and using the $100 million proceeds from the debt to repurchases that same amount of equity. The corporate tax rate is 28%. What is the new value of Bryant after the debt issue?
$850 million
$912 million
$878 million
$750 million
e. $712 million
a.$1,226
b.$1,753
c.$1,508
d.$3,083
e.$3,750
Explanation / Answer
1. EPS =0.5
So earnings or Net income = EPS * no of shares = 0.5 * 2000 = 1000
Earnings before taxes EBT = Net income/(1-tax rate) = 1000/( 1-25%) = 1333.33
EBIT = EBT + Interest = EBT + Debt * interest rate = 1333.33 + 25000 * 7% = 3083.33
option d is correct
2. Value of Levered firm = Value unlevered + Present value of interest tax shield = Value unlevered + Debt * tax rate =
850 + 100 * 28% = 850 + 28 = 878
Option c ( 878 million)
Best of Luck. God Bless
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.