A firm has determined its optimal structure which is composed of the following s
ID: 2650611 • Letter: A
Question
A firm has determined its optimal structure which is composed of the following sources and target market value proportions.
Debt: The firm can sell a 15-year, $1,000 par value, 8 percent bond for $1,050. A flotation cost of 2 percent of the face value would be required in addition to the premium of $50.
Common Stock: A firm's common stock is currently selling for $75 per share. The dividend expected to be paid at the end of the coming year is $5. Its dividend payments have been growing at a constant rate for the last five years. Five years ago the dividend was $3.10. It is expected that to sell, a new common stock issue must be underpriced $2 per share and the firm must pay $1 per share in flotation costs. Additionally, the firm has a marginal tax rate of 40 percent.
5) The firm's before-tax cost of debt is ________. 5) _______
A) 7.7 percent B) 11.2 percent C) 12.7 percent D) 10.6 percent
6) The firm's after-tax cost of debt is ________. 6) _______
A) 7.7 percent B) 7 percent C) 6 percent D) 4.6 percent
7) The firm's cost of a new issue of common stock is ________.
A) 16.7 percent B) 10.2 percent C) 14.3 percent D) 17.0 percent
Explanation / Answer
5) We will find yield of bond first
Given data:
Time = 15yrs
Par value = $1000
Issue value = $1050
Flotation cost = 2%
Premium paid = $1000
Thus actual amount raised = 1050*0.98 = $1029
Thus yield of bond = 7.67%
Answer is A
6) After tax cost = (7.7 *(1-0.4)) = 4.6%
7) Growth in dividend = 10% calculated
Company must under-price stock by $2 and flotation cost of $1
Thus total cost =5+2+1 = $8
Thus cost of new issue = 8/75 = approx. 10.2%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.