Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A stock is currently priced at $64. The stock will either increase or decrease b

ID: 2649371 • Letter: A

Question

A stock is currently priced at $64. The stock will either increase or decrease by 20 percent over the next year. There is a call option on the stock with a strike price of $60 and one year until expiration.

If the risk-free rate is 4 percent, what is the risk-neutral value of the call option? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

A stock is currently priced at $64. The stock will either increase or decrease by 20 percent over the next year. There is a call option on the stock with a strike price of $60 and one year until expiration.

Explanation / Answer

Case 1: The stock price will increase to 64 + 0.20 x 64 = 64 + 12.8 = $76.80

Case 2: The stock price will reduce to 64 - 0.20 x 64 = 64 - 12.8 = $51.80

The call option has a strike price of $60 and one year until expiration.

So the value of the call option at the end of the year:

case 1: 76.80 - 60 = $16.80, if the price of the stock is increased by 20% in one year

Case 2: Zero, if the price of the stock is decreased by 20% in one year

The main problem is we are not sure whether the price of the stock will rise or fall. So to headge the risk, if we purchase D stock and sell a call option today,

the portfolio can be written as DS - C where S is the stock price in two respective cases and C is the corresponding values of the call options.

Thus

in case 1: Portfolio value = DS - C = D x $ 76.80 - $16.80, and

in Case 2: Portfolio Value = DS - C = D x $51.80 - 0

The essence of Hedging is that, the portfolio value will remain same in any state of future conditions. Thus,

Dx $76.80 - $16.80 = D x $ 51.20

=> D x $25.60 = $16.80

=> D = $16.80 / $ 25.60 = 0.65625

Therefore for a risk neutral situation,

the investment = D x Current Price of the stock - Call Price = 0.65625 x $64 - C = $42 - C

The pay off in

case 1 : $76.80 x 0.65625 - $16.8 = $ 33.60

Case 2: $51.20 x 0.65625 - 0 = $ 33.60

Thus Present Value of $33.20 must be equal to the investment

$42 - C = 33.6 / (1+0.04)

=> C = $42 - $32.31 = $9.69

So Call Value = $ 9.69

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote