Shoe Shine is a local retail shoe store located on the north side of Centerville
ID: 2648802 • Letter: S
Question
Shoe Shine is a local retail shoe store located on the north side of Centerville. Annual demand for a popular sandal is 500 pairs, and John Dirk, the owner of Shoe Shine, has been in the habit of ordering 100 pairs at a time. John estimates that the ordering cost is $10 per order. The cost of the sandal is $5 per pair.
1. If the carry cost were 10% of the cost, then the optimal order quantity would be _______ pairs of sandal.
2. If the optimal order quantity were 100 pairs of sandal, the carry cost should be _______ percent of the cost.
Explanation / Answer
Solution -
1. If the carry cost were 10% of the cost, then the optimal order quantity would be _______ pairs of sandal.
Ans - Here we need to calculate the optimal order quantity AKA Economic order Quantity for which the formula is as below
EOQ = SquareRoot [ 2 x A x O / C ]
where A = Annual demand or Annual consumption = 500
O = ordering cost per order = 10
C = Carrying Cost or Storage Cost per unit = 0.50 ( 5 x 10% - Cost per unit x carrying cost % of cost )
EOQ = Square Root [2 x 500 x 10 / 0.50 ]
EOQ = Square Root [10000 / 0.50 ]
EOQ = Square Root [20000 ]
EOQ = 141.4214
Thus optimal order quantity would be 141 pairs of sandal
2. If the optimal order quantity were 100 pairs of sandal, the carry cost should be _______ percent of the cost.
amending the same formula we can find the the carry cost
EOQ = SquareRoot [ 2 x A x O / C ]
Square EOQ = 2 x A x O / C -----------------Applying Square both side
C = 2 x A x O / Square EOQ
C = 2 x 500 x 10 / Square (100 )
C = 10000 / 10000
C = $1
Thus the carrying cost has to be $1
However it is asked in % of Cost Price so 1/5 ie 20% of the cost price
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.