Residual Distribution Policy Harris Company must set its investment and dividend
ID: 2647597 • Letter: R
Question
Residual Distribution Policy
Harris Company must set its investment and dividend policies for the coming year. It has three independent projects from which to choose, each of which requires a $3 million investment. These projects have different levels of risk, and therefore different costs of capital. Their projected IRRs and costs of capital are as follows:
Harris intends to maintain its 25% debt and 75% common equity capital structure, and its net income is expected to be $7,570,500. If Harris maintains its residual dividend policy (with all distributions in the form of dividends), what will its payout ratio be? Round your answer to two decimal places.
Project A: Cost of capital = 16%; IRR = 19% Project B: Cost of capital = 11%; IRR = 14% Project C: Cost of capital = 9%; IRR = 7%Explanation / Answer
Dividend payment under residual policy = 7570500 - 3000000 * .75 - 3000000 * .75 = 3070500
Payout ratio = 3070500 / 7570500 = 40.56%
Note:
Project C will be rejected as it has IRR lower than cost of capital.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.