Berta Industries stock has a beta of 1.20. The company just paid a dividend of $
ID: 2647236 • Letter: B
Question
Berta Industries stock has a beta of 1.20. The company just paid a dividend of $0.50, and the dividends are expected to grow at 6 percent. The expected return on the market is 11 percent, and Treasury bills are yielding 6.2 percent. The most recent stock price for Berta is $79.
Calculate the cost of equity using the DCF method
Calculate the cost of equity using the SML method
Berta Industries stock has a beta of 1.20. The company just paid a dividend of $0.50, and the dividends are expected to grow at 6 percent. The expected return on the market is 11 percent, and Treasury bills are yielding 6.2 percent. The most recent stock price for Berta is $79.
Explanation / Answer
CALCULATION OF COST OF EQUITY USING DCF METHOD
COST OF EQUITY = [DIV(AT ZERO PERIOD) + GROWTH RATE / pRICE (AT ZERO PERIOD) ] + GROWTH RATE
= 0.5 (1 + 0.06) / 79 + 6%
= 6.67%
CALCULATION OF COST OF EQUITY USING SML METHOD :
Cost of Equity (Re) = Rf + Beta (Rm-Rf).
Rf = Risk free return = 6.2%
beta = 1.2
Rm = 11 %
Cost of equity = 6.2 + 1.2 ( 11 - 6.2) = 11.96 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.