Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

National Business Machine Co. (NBM) has $5 million of extra cash after taxes hav

ID: 2647190 • Letter: N

Question

National Business Machine Co. (NBM) has $5 million of extra cash after taxes have been paid. NBM has two choices to make use of this cash. One alternative is to invest the cash in financial assets. The resulting investment income will be paid out as a special dividend at the end of three years. In this case, the firm can invest in Treasury bills yielding 4 percent or a 6 percent preferred stock. IRS regulations allow the company to exclude from taxable income 70 percent of the dividends received from investing in another company

National Business Machine Co. (NBM) has $5 million of extra cash after taxes have been paid. NBM has two choices to make use of this cash. One alternative is to invest the cash in financial assets. The resulting investment income will be paid out as a special dividend at the end of three years. In this case, the firm can invest in Treasury bills yielding 4 percent or a 6 percent preferred stock. IRS regulations allow the company to exclude from taxable income 70 percent of the dividends received from investing in another company

Explanation / Answer

1. Option A : If the Company invest in T-Bill:

Total Return = 5,624,320 - 5,000,000 = $624,320

Tax on Return = 624,320 x 35% = $218,512

Income after Tax = 624,320 - 218,512 = $405,808

So, Total Value after Three Years = $5,405,808

Option B: If Company Invest in Preference Stock:

Total Dividend Income = $955,080

Tax Free Income = 955,080 x 70% = $668,556

Taxable Income = 955,080 - 668,556 = $286,524

After Tax Income = 668,556 + 286,524 (1 - .35) = $854,796.60

Total Value in Three Years = $5,854,796.60

2. If Company Pay Dividend to Common stockholder, than there will be a Tax @10%

After Tax Value of Dividend = $5,000,000 x .90 = $4,500,000

Option A : If Stockholders Invest in T-Bill :

Interest Income = $5,061,888 - 4,500,000 = $561,888

Tax on Interest Income = 561,888 x 30% = $168,566.40

After Tax Interest = 561,888 - 168,566.40 = $393,321.60

After Tax Value of Investment: 4,500,000 + 393,321.60 = $4,893,321.60

Option B: If Stockholder invest in Preferred Stock:

Dividend Income = 5,359,572 - 4,500,000 = $859,572

After Tax Income = 859,572 x (1-.30) = $601,700.40

Total Value of Investment = $4,500,000 + 601,700.40 = $5,101,700.40

Year Investment Interest Rate Interest Year end Investment 1 5,000,000 4% 200,000 5,200,000 2 5,200,000 4% 208,000 5,408,000 3 5,408,000 4% 216,320 5,624,320
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote