Redan Manufacturing uses 2,100 switch assemblies per week and then reorders anot
ID: 2647125 • Letter: R
Question
Redan Manufacturing uses 2,100 switch assemblies per week and then reorders another 2,100. The relevant carrying cost per switch assembly is $8.00, and the fixed order cost is $1,050.
Calculate the economic order quantity. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Redan Manufacturing uses 2,100 switch assemblies per week and then reorders another 2,100. The relevant carrying cost per switch assembly is $8.00, and the fixed order cost is $1,050.
Explanation / Answer
Redan Manufacturing uses 2,100 switch assemblies per week and then reorders another 2,100. The relevant carrying cost per switch assembly is $8.00, and the fixed order cost is $1,050.
What is the current carrying cost?
Carrying cost = 2100/2* 8
Carrying cost= $ 8400
What is the order cost?
Total Annual order cost = $ 1050 * 52
Total Annual order cost = $ 54600
Order cost $ 54,600
Calculate the economic order quantity. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
EOQ = (2*C*0/i)^(1/2)
EOQ = (2*2100*52*1050/8)^(1/2)
EOQ = 5353.97
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.