On December 31, 2012, Ainsworth, Inc., had 750 million shares of common stock ou
ID: 2647112 • Letter: O
Question
On December 31, 2012, Ainsworth, Inc., had 750 million shares of common stock outstanding. Twenty eight million shares of 5%, $100 par value cumulative, nonconvertible preferred stock were sold on January 2, 2013. On April 30, 2013, Ainsworth purchased 50 million shares of its common stock as treasury stock. Twenty million treasury shares were sold on August 31. Ainsworth issued a 4% common stock dividend on June 12, 2013. No cash dividends were declared in 2013. For the year ended December 31, 2013, Ainsworth reported a net loss of $180 million, including an after-tax extraordinary loss of $480 million from a litigation settlement.
Determine Ainsworth's net loss per share for the year ended December 31, 2013. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Determine the per share amount of income or loss from continuing operations for the year ended December 31, 2013. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Prepare an EPS presentation that would be appropriate to appear on Ainsworth's 2013 and 2012 comparative income statements. Assume EPS was reported in 2012 as $0.72, based on net income (no extraordinary items) of $540 million and a weighted-average number of common shares of 750 million. (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places.)
On December 31, 2012, Ainsworth, Inc., had 750 million shares of common stock outstanding. Twenty eight million shares of 5%, $100 par value cumulative, nonconvertible preferred stock were sold on January 2, 2013. On April 30, 2013, Ainsworth purchased 50 million shares of its common stock as treasury stock. Twenty million treasury shares were sold on August 31. Ainsworth issued a 4% common stock dividend on June 12, 2013. No cash dividends were declared in 2013. For the year ended December 31, 2013, Ainsworth reported a net loss of $180 million, including an after-tax extraordinary loss of $480 million from a litigation settlement.
Explanation / Answer
Answer 1:
Total stock outstanding = 720 million* 12/12 = 750 million
Less: shares sold = 28 million (weighted portion = 28*12/12 = 28 million)
add:Purchases common stock = 50 million (weighted portion = 50*8/12 =33.33 million)
Total share as on June 12, 2013 = 772 million
4% common stock dividend = 30.88 million (assumed to be from beginning being stock dividend)
Less: Shares sold = 20 million (weighted portion = 20*8/12= 13.33)
Total outstanding shares as on December 2013 = 782.88
Total weighted average shares = =750-28+33.33-13.33 = 742 million shares
Net loss per share = $180 million/ 742million = (0.24) per share
Answer 2:
Net loss/ Income per share:
Net loss = $180 million
Extraordinary loss = $480 million
Income from continuing operations = $ 480 million - $180 million = $300 million
Income per share = $300 million/742million = 0.40 per share
Answer 3:
2013 2012 earning (loss) per common share -$0.24 $0.72 income (loss) from operation before extraordionary items $0.40 $0.00 extraordinary loss (gain) from litigation seetlment -$0.64 $0.00 net income (loss) $0.40 $0.72Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.