Hanmi Group, a consumer electronics conglomerate, is reviewing its annual budget
ID: 2646547 • Letter: H
Question
Hanmi Group, a consumer electronics conglomerate, is reviewing its annual budget in wireless technology. It is considering investments in three different technologies to develop wireless communication devices. Consider the following cash flows of the three independent projects for Hanmi. Assume the discount rate for Hanmi is 11 percent. Further, Hanmi Group has only $33 million to invest in new projects this year.
Hanmi Group, a consumer electronics conglomerate, is reviewing its annual budget in wireless technology. It is considering investments in three different technologies to develop wireless communication devices. Consider the following cash flows of the three independent projects for Hanmi. Assume the discount rate for Hanmi is 11 percent. Further, Hanmi Group has only $33 million to invest in new projects this year.
Explanation / Answer
step1:
calculate Present value of cash flows(PV) starting from year 1
PV of CDMA = 14/(1+11%) + 10.5/(1+11%)^2 + 7.5/(1+11%)^3 = 26.6185835214 million
PV of G4 = 21/(1+11%) + 36/(1+11%)^2 + 33/(1+11%)^3 = 72.2666420986 million
PV of wifi = 31/(1+11%) + 45/(1+11%)^2 + 33/(1+11%)^3 = 88.5802530068 million
step2:
a)
profitability index(PI) = PV of cash flows from year 1 / initial investment
Initial investment is the negative cash flow in year 0
PI of CDMA = 26.6185835214/10 = 2.62
PI of G4 = 72.2666420986/23 = 3.14
PI of Wi-Fi = 88.5802530068/33 = 2.68
step3:
b)
NPV = PV of cash flows from year 1- initial investment
NPV of CDMA = (26.6185835214 - 10) million = $16,618,583.52
NPV of G4 = (72.2666420986 - 23) million = $49.266,642.10
NPV of Wi=Fi = ( 88.5802530068 - 33) million = $55,580,253.01
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.