A company is an all-equity firm that has projected earnings before interest and
ID: 2645770 • Letter: A
Question
A company is an all-equity firm that has projected earnings before interest and taxes (EBIT) of $500,000 forever. The current cost of equity rs=10% and the tax rate T=30%. The company is in the process of issuing $1.5 million of bonds at par that carry 6% annual coupon. What is the unlevered value of the firm ( in millions)? (Note: You should use MM capital structure model with corporate taxes, but without personal taxes and bankruptcy costs. The formula for the value of unlevered firm: Vu=EBIT x (1-T)/rs.
A. 2.05 MILLION
B. 2.23 MILLION
C. 2.85 MILLION
D. 3.50 MILLION
According to the information, what is the levered value of the firm (in millions)? (Note: The value of levered firm Vl=Vu+present value of annual interest tax shield)
A. 3.95 Million
B. 3.76 Million
C. 3.22 Million
D. 2.96 Million
Explanation / Answer
a> EBIT 500000 Earning after Income Tax=(1-0.3)*500000 350000 Value=350000/0.10 3500000 Ans : D ( 3.50 million) b> Interest=0.06*1500000 90000 Tax shield=90000*0.30 27000 PV of tax shield=27000/0.10 270000 Value=3500000+270000 3770000 Ans:B (3.76 million)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.