16. Assume that today\'s date is February 15, 2015. Robin Hood Inc. bond is an a
ID: 2644609 • Letter: 1
Question
16. Assume that today's date is February 15, 2015. Robin Hood Inc. bond is an annual-coupon bond. Par value of the bond is $1,000.
Calculate yield to maturity of the bond.
The answer should be calculated to two decimal places in percentage form.
Company
Price
Coupon Rate
Maturity Date
YTM
Current Yield
Rating
Robin Hood
85.234
7.35
2-15- 2027
?
?
D
Answer is 9.46% but I dont know how to get to it.
17.
Assume that today's date is February 15, 2015. Robin Hood Inc. bond is an annual-coupon bond. Par value of the bond is $1,000.
Calculate current yield on the bond.
The answer should be calculated to two decimal places in percentage form.
Company
Price
Coupon Rate
Maturity Date
YTM
Current Yield
Rating
Robin Hood
85.234
7.35
2-15- 2027
?
?
D
Answer is 8.62% but I dont know how to get that.
Company
Price
Coupon Rate
Maturity Date
YTM
Current Yield
Rating
Robin Hood
85.234
7.35
2-15- 2027
?
?
D
Explanation / Answer
16 Coupon Rate = 7.35 Current price = 85.234 Years to maturity = 12 years Yield to maturity (YTM) is the Internal rate of Return of the bond. Step 1 - We have to determine approx. YTM Approx. YTM = (Interest + (Redeemable Value - Market Price) / No. Of years) / (Redeemable Value + Market price) / 2 =(7.35+(100-85.234)/12)/(100+85.234)/2 =9.26% Step 2 - Determine Present value of bond with approx. YTM as discount rate. The discount rate at which present value of bond becomes equal to 85.234, that will be the YTM of the bond. Present value = (Coupon rate * cummulative annuity for 12 years at 9.26%) + (Redeemable value * annuity amount for 12th year at 9.26%) = (7.35 * 7.0678) + (100 * 0.3455) = 86.50 Now, calculating Present Value of bond with 9.50% as discouting rate = ( 7.35 * 6.9838) + (100 * 0.3365) = 84.98 Now, interpolating to get the present value of 85.234 If, 9.26% gives the value of 86.5 and 9.50% gives the value of 84.98, then what percentage will give the value of 85.234? = 9.26% + ((9.50% - 9.26%) * ( (86.50-85.234) / (86.50-84.98) = 9.46% Hence, Yield to maturity of Bond is 9.46% 17 Coupon Rate = 7.35 Current price = 85.234 Current Yield = (Next Annual Interest/ Current Price) * 100 = (7.35 / 85.234) * 100 = 8.62%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.