Scott Investors, Inc., is considering the purchase of a $360,000 computer with a
ID: 2644251 • Letter: S
Question
Scott Investors, Inc., is considering the purchase of a $360,000 computer with an economic life of five years. The computer will be fully depreciated over five years using the straight-line method. The market value of the computer will be $60,000 in five years. The computer will replace five office employees whose combined annual salaries are $105,000. The machine will also immediately lower the firm
Scott Investors, Inc., is considering the purchase of a $360,000 computer with an economic life of five years. The computer will be fully depreciated over five years using the straight-line method. The market value of the computer will be $60,000 in five years. The computer will replace five office employees whose combined annual salaries are $105,000. The machine will also immediately lower the firm
Explanation / Answer
cash flow in year 0 = -360000 + 80000 = -280000
deprecition per year = 360000/5 = 72000
cash flow in years 1-5 = (105000 - 72000) * (1-0.34) + 72000 = 93780
termianl cash flow = 60000 * (1-0.34) - 80000 = -40400
NPV = -280000 + 93780/1.12 + 93780/1.12^2 + 93780/1.12^3 + 93780/1.12^4 + 93780/1.12^5 - 40400/1.12^5
= $35,131.87
since NPV is positive , it is worthwhile to buy the computer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.