The Rodriguez Company is considering an average-risk investment in a mineral wat
ID: 2644054 • Letter: T
Question
The Rodriguez Company is considering an average-risk investment in a mineral water spring project that has a cost of $150,000. The project will produce 1,000 cases of mineral water per year indefinitely. The current sales price is $138 per case, and the current cost per case is $105. The firm is taxed at a rate of 34%. Both prices and costs are expected to rise at a rate of 6% per year. The firm uses only equity, and it has a cost of capital of 15%. Assume that cash flows consist only of after-tax profits, because the spring has an indefinite life and will not be depreciated.
Should the firm accept the project?
Suppose that total costs consisted of a fixed cost of $10,000 per year plus variable costs of $95 per unit and only the variable costs were expected to increase with inflation. Would this make the project better or worse? Continue to assume that the sales price will rise with inflation.
Explanation / Answer
a)
PV of cash flows from year 1
= [1000 * (138-105) *(1-0.34) ]/0.15-0.06
= 242,000
NPV = 242000 - 15000 = 92000
since NPV is positive , accept the project
b)
PV of cash flows from year 1
= [((1000 * (138-95)) - 10000) *(1-0.34) ]/0.15-0.06
= 242,000
NPV = 242000 - 15000 = 92000
Project value remains constant
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.