Daly Company has the following information for 2008. Cost of goods sold $88 mill
ID: 2643695 • Letter: D
Question
Daly Company has the following information for 2008.
Cost of goods sold
$88 million
Dividend per share
$0.20
Earnings before interest and taxes
$13 million
Income tax rate
35%
Interest expense (at average interest rate 10%)
$1 million
Inventory turnover ratio
5
No of shares
5 million
Price per share
$13
Weighted average cost of capital
12%
Find its Earnings per share and Interest coverage ratio
Cost of goods sold
$88 million
Dividend per share
$0.20
Earnings before interest and taxes
$13 million
Income tax rate
35%
Interest expense (at average interest rate 10%)
$1 million
Inventory turnover ratio
5
No of shares
5 million
Price per share
$13
Weighted average cost of capital
12%
Explanation / Answer
Earning Before Interest and Taxes=13 Interest Expenses=1 Earning after interest and tax=(13-1)*(1-0.35)=7.8 Earning per share=7.8/5=1.56 Interest Coverage Ratio=Earning before Interest and Tax/Interest=13/1=13
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.